På lördagen gästar serieledarna FC Haka centralplanen och laget har den första möjligheten att säkra avancemanget till Tipsligan. Men Jaro ska försöka ge Haka den första förlusten för säsongen.
Utgångsläget
FC Haka har varit överlägsna i årets serie och vill säkert slutgiltigt säkra avancemanget genom att vinna lördagen match. Laget har några skador men ur det breda spelarmaterialet hittas det ändå kvalitativa spelare till alla spelplatser.
FF Jaro har förlorat de två senaste matcherna och vill säkert visa sitt bästa för hemmapubliken och samtidigt befästa greppet om tredje platsen i tabellen. FC Haka vann det senaste mötet i Jakobstad med 1 – 3 och i Valkeakoski slutade matchen 2 – 0 till hemmalaget.
FF Jaros huvudtränare Niklas Käcko väntar sig en svår match men laget är förberett:
– FC Haka har möjlighet att säkra avancemanget och det kan inverka lite på spelet. Vi försöker förstås flytta fram deras firande och vi vill vara det första laget som tar full pott mot FC Haka denhär säsongen.
FF Jaros spelarsituation
Förutom Emil Öhberg är även flera andra spelare borta denhär matchen. Severi Kähkönen, Jonas Emet och Anthony Olusanya är skadade och och Jusa Ihalainen saknas ännu efter sin långvariga feberperiod. Jahir Barraza är i spelförbud. Alla andra spelare är med i laguppställningen.
Matchinfo
När: Lördagen den 14.09. kl. 15:00
Var: Jakobstads centralplan
Stream: Elisa Viihde