Jokaiseen otteluun, jonka FF Jaro pelaa Ykkösliigassa 2024, tarvitaan 10 pallopoikaa. Tänä vuonna on FF Jaro P12:lla on kunniakas ja tärkeä tehtävä toimia pallopoikina FF Jaron kotiotteluissa. Käytimme tilaisuutta hyväksenne ja kysyimme muutamalta pallopojalta, mitä he ajattelevat pallopoikien tehtävästä ja onko jokin asia, minkä he kokevat erityisen haastavaksi ottelun aikana.
Nimi: Alfons Perälä
Pelipaikka: Keskikenttäpelaaja/hyökkääjä
Suosikkipelaaja: Lamine Yamal
Millaista on olla pallopoikana otteluissa? Hauskinta pallopoikana olemisessa on se, että on lähellä tapahtumia.
Onko pallopoikana toimimisessa jotain vaikeaa? Mikään ei ole vaikeaa, mutta tylsää, jos sataa.
Nimi: Johannes Lindroos
Pelipaikka: Oikea laitahyökkääjä
Suosikkipelaajat: Cole Palmer Chelseassa ja Sergei Eremenko FF Jarossa.
Millaista on olla pallopoikana peleissä? Pallopoikana oleminen on hauskaa, koska peliä voi seurata VIP-paikalta.
Onko pallopoikana toimimisessa jotain vaikeaa? Mikään ei ole vaikeaa.
Nimi: Leon Sjöberg
Pelipaikka: Keskikenttäpelaaja
Suosikkipelaajat: Sergei Eremenko ja Messi.
Millaista on olla pallopoikana peleissä? Pallopoikana oleminen on hauskaa, varsinkin kun pääsee näkemään pelaajia kentällä.
Onko pallopoikana toimimisessa jotain vaikeaa? Joskus voi olla vaikeaa saada palloa kiinni aurinko silmissä. Lippis on hyvä muistaa.
Nimi: Olle Björkgård
Pelipaikka: Keskikenttäpelaaja
Suosikkipelaajat: Sergei Eremenko ja Lamine Yamal.
Millaista on olla pallopoikana otteluissa? On hauskaa olla lähellä kenttää ja ottelua ja seurata peliä sieltä käsin.
Onko pallopoikana toimimisessa jotain vaikeaa? Ei mikään.
UPM sponsoroi pallopoikia tänäkin vuonna. FF Jaro ja pallopojat kiittävät UPM:ää tuesta!
Tämä teksti on maksullinen yhteistyö UPM:n kanssa.