FF Jaro har gjort skrivit kontrakt med två unga nigerianer, nämligen målvakten Saheed Jimoh och mittfältaren Emmanuel Ekpenyong. Kontrakten sträcker sig över denna säsong med en option även för säsongen 2026.
Saheed Jimoh är en 19-årig målvakt som varit uttagen till Nigerias U20-landslag och han deltog som reservmålvakt i laget när Nigeria 2023 tog brons i Africa Cup. 2023 gjorde han även en kort sejour i Tjeckien i SFC Oprava i näst högsta ligan.
Emmanuel Ekpenyong är född 2004 och är framförallt en mittfältare, även om han också kan spela i anfallet. Säsongen 2023/24 spelade han först för Doma United FC i högsta serien och gjorde på 15 matcher två mål. Senaste säsong var han sedan utlånad till Örgryte i Superettan, innan han vid årsskiftet återvände till Nigeria.
Jimoh och Ekpenyong anlände på tisdagskvällen till Jakobstad och ansluter direkt till laget.