FF Jaro tog hem en vinst i den första matchen i Ligacupen borta mot SJK. En av Jaros stora hjältar i matchen var Rudi Vikström som stod för Jaros båda mål i matchen som slutade 1-2 (0-1).
I Jaros mål stod testspelaren Sakari Korri. I försvarslinjen inledde på vänsterkanten Fabian Ness och på högerkanten Aron Bjonbäck. Som mittbackar i öppningselvan fanns Felix Kass och Michael Ogungbaro. På botten av mittfältet fanns Jesper Skau och Adam Widjeksog med Kaius Hardén framför. Kanterna bemannades av Luca Weckstöm till vänster och Emmanuel Mendy till höger, medan Rudi Vikström återfanns som center.
I SJK:s öppning återfanns för jakobstadspubliken ett intressant namn, när Albin Björkskog som flyttat till Seinäjoki, startade på hemmalagets högerkant.
I Wallsport Arena fanns också en hel del Jarosupportrar, som precis som vanligt genast från början högljutt understödde bortalaget.
Redan efter två minuters spel var SJK när att göra mål, när Jeremiah Streng kunde nicka från närhåll, men Korri räddade snyggt och lyckades efter en hård kamp städa undan bollen ut på lugnare vatten.
I den sjätte minuten fungerade Jaros press fint och Mendy lyckades bryta en passning på anfallstredjedelen. Mendy gav en fin passning in i straffområdet till Vikström, som i en besvärlig position inte riktigt lyckades få kontroll på bollen och inte heller Weckström hann få tag på bollen.
Jaro gick upp i ledningen i den 15:e minuten. Kelvin Pires tog för mycket tid på sig med bollen i det egna försvarsområdet efter att Hardén effektivt täckte bort passningsmöjligheterna. Vikström kunde stjäla bollen av Pires vid straffområdeskanten. Eftersom SJK:s målvakt Samuel James väntades en passning från Pires, kunde Vikström skjuta in bollen i närmast tomt mål och Jaro ledde matchen med 0-1.
Genast i följande situation anföll Jaro via Hardén och Mendy på högerkanten. Till slut spelades bollen mot straffområdets vänstra kant, varifrån Vikström drog på ett skott, men denna gång gick skottet mitt på James som kunde rädda.
I den 32:a minuten var en kvittering från SJK verkligt nära. En lång framspelning av Pires hittade Björkskog bakom ryggen på Kass. Björkskog hann peta bollen mot mål förbi Korri, men lyckligtvis för Jaro hann Ogungbaro emellan och lyckades peta ut bollen till en hörna.
I den 36:e minuten steg Ness farligt på sin vänsterkant och fastän bollen redan såg ut att smita iväg lyckades han besegra Pires i en duell och passa bollen vidare till Mendy ute till höger. Mendy tog sig in i straffområdet, men skottet gick klart förbi den främre stolpen.
I den 42:a minuten misslyckades ett uppspel av Korri och SJK fick en farlig chans. Björkskog fick möjlighet att pröva från närhåll, men Korri reparerade sitt misstag och räddade snyggt.
Den första halvleken slutade med Jaro i en 0-1 ledning. SJK hade ändå ett större bollinnehav i halvleken och skapade ett par fina chanser. En tidvis väl fungerande press som gjorde SJK speluppbyggnad besvärlig, var kanske det som Jaro främst kunde ta med sig från halvleken.
Jaro gjorde i paus ett byte när Emmanuel Mendy lämnade och in i stället kom Oliver Kasskawo, som därmed fick göra sin debut i Jarotröjan.
Bytet innebar att Hardén flyttade till högerkanten och Kasskawo kom in på mitten av mittfältet.
Början av den andra halvleken blev besvärlig för Jaro och speciellt spelet med boll var svagt. Jaro tappade ofta bollen genast man fick tag på den och i den 57:e minuten höll detta på att straffa sig. Efter bolltappet fick SJK:s Boström möjlighet att avlossa ett långskott och skottet blev bra men bollen studsade via stolpen ut tillbaka på plan.
Efter en timmes spel sköt Elias Mastokangas ett hårt skott utanför straffområdet, men Korri räddade igen snyggt bollen till en hörna.
I den 64:e minuten var en kvittering igen nära. Efter en fin crossboll från Markus Arsalo blev bollen kvar framför Jaros mål och Danila Bulgakov fick möjlighet att skjuta från ett par meters håll, men skottet lyckades inte helt och Korri räddade.
Mitt under SJK starka press bjöd SJK-målvakten James på ett gratis baklängesmål. SJK försökte ta sig igenom Jaros höga press med kortpassningar i det egna försvarsområdet och James försökte dumdristigt sig på en fint nära den egna kortlinjen. Vikström gick inte på finten och tog lätt bollen av målvakten och lade in bollen i tomt mål och matchen stod 0-2.
Matchen fick för Jaros del en dramatisk vändning i den 71:a minuten. SJK var nära en reducering efter en hörna, men Widjeskog räddade målet på mållinjen, tyvärr med handen. Resultatet blev ett rött kort och straff för SJK. En straff som Elias Mastokangas säkert satte i mål och matchen stod 1-2.
Efter målet gjorde Jaro två byten, när Ludvig Nyman och Joas Vikström kom in på plan. Bort från plan kom Luca Weckström och Kaius Hardén.
Jaro gjorde ett nytt dubbelbyte i den 83:e minuten när Elliot Holmäng och Ted Söderström ersatte Rudi Vikström och Aron Bjonbäck.
Jaro koncentrerade sig i slutet av matschen på att med en man mindre skydda sitt mål och rödtröjorna lyckades också bra med det under de sista minuterna. SJK slog in många inlägg i straffområdet, men Jaro försvarade sig effektivt under ledning av Ogungbaro och Kass och Korri tvingades inte till flera toppräddningar.
Efter tre minuters tilläggstid blåste domaren Petri Viljanen till slut av matchen och Jaro vann matchen med Rudi Vikströms två mål med siffrorna 1-2. Jaros resa i Ligacupen fortsätter inkommande lördag 31.1 när laget ställs mot Ilves i Tammerfors.