2346 kannattajaa oli löytänyt tiensä Keskuskentälle seuraamaan FF Jaron kohtaamista HJK:n kanssa. HJK onnistui hallitsemaan vaikeasti pelattavan Keskuskentän nurmialustaa kotijoukkuetta paremmin ja voitti lopulta ottelun lukemin 0–3 (0–0).
FF Jaron aloituksessa olivat Miguel Santos maalissa, Aron Bjonbäck ja Jim Myrevik laitapuolustajina, Erik Gunnarsson ja Johan Brunell vastasivat keskuspuolustuksesta. Keskuskentällä pelasivat tuttuun tapaan Michael Ogungbaro, Adam Vidjeskog ja Manasse Kusu. Sergei Eremenko oli tällä kertaa kärjessä vasemmalla, Albin Björkskog oikealla ja Kerfala Cissoko keskushyökkääjänä.
Kymmenen ensimmäisen minuutin aikana joukkueet testasivat enemmän tai vähemmän ottelun kuntoa. HJK sai ensimmäisen kunnon paikkansa 12 minuutin pelaamisen jälkeen. Santeri Hostikka keskitti vasemmalta, pallo kulki FF Jaron puolustuksen yli ja Benjamin Michel oli yhtäkkiä vastakkain Santoksen kanssa viiden metrin linjalla.
Santos tuli kuitenkin ulos maalistaan ja peitti laukaisun tyylikkäästi.
16. peliminuutilla Hostikka sai jälleen pallon nopeajalkaiselle Michelille, mutta Santos pystyi torjumaan päätylinjalta annetun keskityksen ja puolustus sai pallon haltuunsa. 5 minuuttia myöhemmin Cissoko kaadettiin keskikentällä ja Eremenko laittoi vapaapotkun, jonka HJK:n pelaaja torjui kulmaksi oikealtas. Kulmaa seurasi toinen, tällä kertaa vasemmalta laidalta. Kulma puskettiin pois ja pallo päätyi taaksepäin Santokselle. Teemu Pukki haastoi Santoksen ja oli erittäin lähellä viedä tältä pallon, mutta Santos onnistui nipin napin torjumaan tilanteen. FF Jaro jatkoi hyökkäystä ja pallo päätyi lopulta Cissokolle rangaistusalueella, mutta valitettavasti hänelle vihellettiin hiuksenhieno paitsio.
30. minuutilla Hostikka syötti jälleen rangaistusalueella Michelille. Seurasi sekava jakso, ja kaikeksi onneksi Santos torjui pilkun kohdalta vedetyn laukauksen. Hetkeä myöhemmin 32. minuutilla Eremenkolla oli mahdollisuus puskea boksissa Adam Widjeskogin keskityksen jälkeen, HJK-pelaajan jatkettua palloa, mutta pusku meni valitettavasti yli maalin.
Loppuosa ensimmäisestä puoliajasta oli keskikentän kamppailua. Molemmat joukkueet sekä voittivat että hävisivät kaksinkamppailut epätasaisella kentällä.
Joukkueet poistuivat tauolle, tulostaulun näyttäessä tilannetta 0–0.
Toinen puoliaika alkoi suunnilleen samaan tapaan, eikä kumpikaan joukkue luonut kovinkaan hyviä paikkoja. 55. peliminuutilla Michel sai jälleen paikan jäädessään pilkun kohdalla yksin pallon kanssa, mutta laukoi maalin ohi.
Runsaan tunnin pelaamisen jälkeen 65. minuutilla Michel onnistui lopulta hyödyntämään neljännen paikkansa. Hostikka oli jälleen syöttämässä oikealta laidalta. Pallo pomppi Jaron puolustajan ohi ja Michel ohitti tämän, sijoittaen pallon taaemman tolpan juureen. Santos oli tilanteessa voimaton.
72. minuutilla ottelu ratkesi lopullisesti. FF Jaro rakensi hienon hyökkäyksen ja HJK:n rangaistusalueella käydyn sekavan kamppailun jälkeen pallo päätyi Adam Widjeskogille. Widjeskog eteni mutta hänet kaadettiin rumasti. Erotuomari Peiman Simanin mielestä sääntöjä ei rikottu. Yleisön ja pelaajien protesteista huolimatta hän näytti pelin jatkumista. Tätä seuraava vastahyökkäys toi pallon Teemu Pukille oikealla laidalla, tämä löysi boksissa olevan Alex Ringin. Ring ei epäonnistunut, vaan sijoitti pallon maaliin Santosin ohi. HJK johti ottelua 2–0.
Ennen maalin jälkeistä aloitusta yleisö sai kokea Veikkausliigadebyytin, kun Michel Ogungbaro tuli kentältä ja hänen tilalleen tuli nuori Rudi Vikström.
HJK:n toisen maalin jälkeen kotijoukkueella oli hyvä jakso ja 76. minuutilla Cissoko riisti pallon puolustajalta rangaistusalueella. Hän eteni päätyyn ja antoi keskityksen maata pitkin, mutta puolustus onnistui selvittämään tilanteen.
Minuuttia myöhemmin vaikutti siltä, että FF Jaro olisi voinut kaventaa ottelun lukemiin 1–2. Jim Myrevik keskitti vasemmalta, Cissoko otti pallon haltuunsa ja laukaus pomppasi puolustajan kautta maaliin. Erotuomari Peimani vihelsi kuitenkin käsivirheen Cissokolle ja näytti hänelle lisäksi keltaisen kortin, sillä Cissoko hermostui hieman tuomiosta.
Ottelun loppuosa oli enemmän tai vähemmän siirtymäjaksoa. HJK pystyi vielä lisäämään johtoaan 82. peliminuutilla. Vaihdosta tullut David Ezeh pääsi FF Jaron pallonmenetyksen jälkeen keskikentällä juoksemaan läpi ja viimeisteli lopputulokseksi 0–3. Ennen ottelun päättymistä FF Jaro suoritti vielä kaksi vaihtoa. Albin Björkskogin tilalle tuli Joni Remesaho ja Adam Widjeskogin tilalle Filip Valencic.
HJK voitti siis lopulta lukemin 0–3 ja valmentaja Miika Nuutinen kuittaisi näin ollen ensimmäisen Veikkausliigavoittonsa. FF Jaron seuraava ottelun on aito Pohjanmaan derby, kun FF Jaro matkustaa Vaasaan kohtaamaan VPS:n