FF Jaro vs. FC Lahti - Eremenko vs. Kautonen
Jaro aloittaa raskaan peliviikon maanantaina, kun FC Lahti vierailee Keskuskentällä.
|
OTTELUISÄNNÄT: |
|
|
![]() |
FC Lahden käskyttäjä Tommi Kautonen on pietarsaarelaisille tuttu, sillä mies toimi kaudella 2010 Alexei Eremenkon apurina Jaron valmennustiimissä. Kauden jälkeen Kautonen palasi kotiseudulleen Ykköseen pudonneen FC Lahden peräsimeen. Viime kausi olikin Kautosen suojateille menestys, sillä lahtelaiset saivat joukkueensa takaisin maan korkeimmalle tasolle. Kautonen ja Eremenko ovat taistelleet useaan otteeseen kentällä vastakkain, mutta maanantaina miehet kohtaavat ensi kertaa Veikkausliigassa valmentajina.
- Tommi on hyvä ystäväni ja on hienoa kun hän saapuu taas tänne. Hän on varmasti tietoinen meidän pelitavastamme ja uskon että hekin pelaavat samanlaista jalkapalloa. Tämän ei kuitenkaan tarvitse olla huono asia, vaan se saattaa jopa auttaa meitä, Eremenko toteaa.
FC Lahti aloitti kauden Kautosen alaisuudessa upeasti kahdella voitolla. Tämän jälkeen joukkue jäi kuitenkin pisteittä neljä kertaa, mutta katkaisi tappioputkensa viime kierroksella kaatamalla kotikentällään TPS:n. Tuossa ottelussa lahtelaisikoni Rafael iski uransa sadannen Veikkausliigamaalinsa. Jarokin katkaisi kolmen ottelun mittaisen tappiokierteensä viime kierroksella hakemalla 1-1 tasapelipisteen Vaasasta. Jaron ainokaisen iski Timo Tahvanainen, jolle maali oli miehen uran ensimmäinen Veikkausliigassa.
Jaron valmentaja Eremenko odottaa tulevasta ottelusta paljon.
- Viime ottelussa nostimme tasoamme reilusti. Loimme tarvittavan määrän maalipaikkoja jopa voittoon asti. Viimeistelyssä meidän tulee olla vielä terävämpiä. Otimme kuitenkin isoja askeleita oikeaan suuntaan, Eremenko pohtii.
Jaro on pakotettu tekemään muutoksia kokoonpanoon. Maksim Vasiljevin korttitili täyttyi VPS-pelissä, joten venäläispuolustaja on pelikiellossa. Lisäksi Jonas Emet leikataan maanantaina ja pois on myös pitkäaikaisloukkaantunut Heikki Aho. Kevin Pethin pelikunto on vielä kysymysmerkki nilkkavamman vuoksi.
- Muutoksia tehdään, mutta meillä on useita vaihtoehtoja. Jokainen on näyttänyt harjoituksissa ansaitsevansa paikkansa aloituksessa, Eremenko kertoo.
FC Lahti-ottelu on raskaan viikon ensimmäinen ottelu. Torstaina 24.5 Jaro kohtaa JJK:n Jyväskylässä ja sunnuntaina IFK Mariehamnin Kokkolassa pelattavassa ottelussa. Tämän jälkeen Veikkausliigassa on kuitenkin pitempi tauko.
- Tällä viikolla annamme kaikkemme. Sen jälkeen jokaisella on henkiläkohtainen harjoitussuunnitelma viikoksi, jonka jälkeen palataan joukkueharjoituksiin, Eremenko paljastaa.
FF Jaro-FC Lahti pelataan Pietarsaaren Keskuskentällä maanantaina 21.5 klo. 18.30 alkaen.












